Facebook

Twitter

Bibliotekininkai tampa vaikų sargais nuo virtualios erdvės pavojų

Dažnas moksleivis žino apie interneto teikiamas galimybes, bet retas susimąsto apie pavojus. Tokia patirtimi dalinasi Lietuvos bibliotekų atstovai, kuriems vis daugiau tenka patarti moksleiviams, kaip neprisidaryti sau sunkumų virtualioje erdvėje. Anot jų, realaus pasaulio grėsmės keliasi į interneto platybes, o kaip jų išvengti, reikia ne tik bibliotekininkų, bet ir tėvų, auklėtojų indėlio.

Minint vasario 6-10 d. Lietuvoje vykstančią Saugesnio interneto savaitę, Ukmergės Užupio pagrindinės mokyklos bibliotekos vedėja Nijolė Čepukėnienė pastebi, kad dabar bibliotekininkai ne tik padeda surasti reikiamas knygas, bet ir tampa draugu konsultuojant moksleivius: „Stengiamės priminti vaikams, kaip svarbu yra saugoti savo tapatybę interneto platybėse. Jaunesniems moksleiviams paaiškiname, kodėl negalima pateikti savo vardo, pavardės, namų adreso ir žinių apie tėvus nepažįstamiesiems internete. Taip pat daug dėmesio skiriame skatindami vaikus būti draugiškais elektroninėje erdvėje, vengti įžeidžiančių įrašų ar komentarų.“

Anot jos, internete moksleivių tyko tokie pat pavojai kaip realiame gyvenime: „Grėsmės išlieka tos pačios tik įgyja naujus pavidalus. Pagrindine problema išlieka patyčios, tačiau nereiktų pamiršti ir apie kitas jautrias vietas kaip tapatybės saugojimas, neatidus dalinimasis asmenine informacija. Šias problemas vaikai žino, bet daugiau kreipiasi dėl kitų dalykų – naudingų nuorodų, mokomosios medžiagos, informacijos atrinkimo ir sisteminimo internete.“

Svarbus ne tik bibliotekininkų įsitraukimas, bet ir tėvų, mokytojų: „Būtina suprasti, kad vaikų aktyvumas internete nemažės, o ir dabartinė tėvų karta jau pati daug laiko praleidžia prie kompiuterių. Todėl jie kuo puikiausiai supranta interneto pavojus ir turėtų šią informaciją suteikti ir vaikams. Kitų mokyklų bibliotekininkams patarčiau aktyviau bendradarbiauti su auklėtojomis, nes jos yra arčiausiai moksleivių ir gali greičiausiai padėti vaikui susidūrus su problema“, – sako N. Čepukėnienė.

Trūksta informacijos apie grėsmes

„Kiekvieno iš mūsų tikslas – paversti internetą saugesne vieta visiems. Vaikai, paaugliai ir suaugusieji gana aktyviai bando interneto galimybes, dalindamiesi duomenimis, pirkdami daiktus ar ieškodami informacijos, tačiau kartais tai daro per drąsiai ir suteikia galimybę programišiams pasisavinti asmeninę informaciją blogiems kėslams. Norint išvengti tokių situacijų, dažnai pakanka nesidalinti jautria informacija, susikurti sudėtingus slaptažodžius ar nespausti įtartinų nuorodų“, – sako Ainis Kavaliauskas, „Microsoft Lietuva“ vadovas.

Šiai minčiai pritaria ir asociacijos „Langas į ateitį“ projektų koordinatorė Rita Šukytė: „Pastebime, kad žmonėms vis dar trūksta informacijos apie saugumą internete, todėl šiai savaitei skirtais renginiais norime parodyti, kad virtualioje erdvėje esančios grėsmės yra ne kuo mažesnės už realaus pasaulio. Tačiau nereiktų išsigąsti, didelė dalis pavojų yra išvengiama tik pasitelkus atidumą.“

Keturios taisyklės išlikti saugiam internete

Kaip rodo „Microsoft“ atlikta internetinio saugumo apklausa, trečdalis apklaustųjų teigia, kad susiduria su virtualios grėsmėmis kiekvieną savaitę. Pasak A. Kavaliausko, norint jaustis saugiau internete, reikia laikytis keturių esminių taisyklių.

  • Būkite atsargesni naršydami. Kenkėjiškos programos paprastai aptinkamos nepatikimuose šaltiniuose, todėl, prieš spausdami pirmąkart matomas nuorodas ar atidarinėdami nepažįstamųjų el. laiškus, sustokite ir apgalvokite savo veiksmus.
  • Saugokite savo elektroninę tapatybę. Nesidalinkite jautria informacija internete, nes ji gali padėti sukčiams pasisavinti jūsų duomenis ir panaudoti piktiems kėslams.
  • Apsaugokite savo įrenginius. Reguliariai atliekami atnaujinimai, ugniasienės ir antivirusinės programos padės nustatyti kenkėjus ir išvengti neigiamų padarinių.
  • Dalinkitės saugiai. Namuose, darbe ar mokykloje dalinantis dideliais kiekiais duomenų, būtina naudoti sunkiai atspėjamus slaptažodžius, patikimas duomenų perdavimo platformas ir reguliariai atlikti svarbiausių duomenų atsargines kopijas.

Asociacija „Langas į ateitį“ ir bendrovė „Microsoft Lietuva“ kviečia mokyklas dalyvauti konkurse „Papuošk bibliotekos duris“, kurio metu mokiniai ir kiti mokyklos bendruomenės nariai raginami puoštis mokyklos bibliotekos duris tema, atspindinčia Saugesnio interneto dienos šūkį „Skatinkime pokyčius: vienykimės dėl geresnio interneto!“. Daugiau informacijos apie konkursą galima rasti ČIA.

Šaltinis: spaudos pranešimas.