Facebook

Twitter

Lietuvos gyventojai raginami pasidomėti interneto saugumu

SID 2014 LTLietuvoje prasidėjo Saugesnio interneto savaitė. Jos metu organizuojami renginiai ir vykdoma šviečiamoji veikla, kuri atkreips jaunų bei suaugusių interneto vartotojų dėmesį į saugumą internetinėje erdvėje. Projektui pradėti pasirinkta Saugesnio interneto diena, kurią mini net 65 pasaulio šalys. Šių metų visoje Europoje švenčiamos dienos šūkis yra „Kurkime geresnį internetą kartu!“.

 

Saugesnio interneto savaitės projektą viešosiose bibliotekose inicijuoja asociacija „Langas į ateitį“ drauge su partneriu bendrove TEO.

 

„Saugesnio interneto dieną Lietuvoje minime nuo 2006-ųjų, tačiau iki šiol didžiausio dėmesio ji susilaukdavo mokyklos bendruomenėje. Šiemet pirmą kartą Saugesnio interneto dienos iniciatyva virto savaitiniais renginiais. Tokiu būdu siekiame atkreipti visos visuomenės dėmesį į šią aktualią temą – saugų elgesį internete. Visi drauge norime vaikus apsaugoti nuo neteisėto ir žalingo interneto turinio bei paskatinti visuomenę saugiau ir atsakingiau naudotis informacinėmis technologijomis“, – kalbėjo projektą koordinuojančios asociacijos „Langas į ateitį“ direktorė Loreta Križinauskienė.

 

2013 m. „Eurobarometro“ duomenimis, kibernetinio saugumo analizė rodo, kad Lietuvos vartotojai, nepaisant susirūpinimo dėl kibernetinių grėsmių, dažnai neatpažįsta jiems iškylančių saugumo internete problemų.

 

L.Križinauskienės teigimu, su didžiausia rizika internetinėje erdvėje susiduria moksleiviai, kurie aktyviai naudojasi socialiniais tinklais ir išmaniaisiais telefonais, jų tėvai, kurie stengiasi užtikrinti savo atžalų saugumą virtualioje erdvėje, o taip pat ir visi Lietuvos gyventojai – elektroninių paslaugų vartotojai.

 

Pasinaudojant interneto prieiga bibliotekoje, namuose ar kitoje vietoje, asociacija „Langas į ateitį“ skatins naudotis mokymų svetainėje www.epilietis.eu pateikta edukacine medžiaga, skirta saugesniam internetui: žaidimus, edukacinius vaizdo siužetus, žinių patikrinimo testus. Svetainėje daugiausiai  dėmesio skiriama privatumo socialiniame tinkle „Facebook“, banko kortelių ir pinigų saugumo, internetinių pažinčių temoms.

 

Bendrovės TEO užsakymu atliktas reprezentatyvus Lietuvos interneto vartotojų tyrimas atskleidė, kad internautai daugiausia pasikliauja antivirusinėmis programomis, tačiau mažiau rūpinasi saugumu socialiniuose tinkluose. Kas ketvirtoje šeimoje apie saugų elgesį internete su vaikais nėra kalbamasi.

 

„Moksleiviai ir kiti interneto vartotojai aktyviai naudojasi naujausiomis socialinių tinklų galimybėmis: dalinasi nuotraukomis, vaizdo įrašais internete, tačiau ne visada žino, kaip išsaugoti privatumą. TEO, kaip didžiausia šalyje interneto paslaugų teikėja, rūpinasi saugiu naujųjų interneto technologijų naudojimu. Dalijamės naujausiomis žiniomis ir kuriame tam skirtas paslaugas,“ – teigia bendrovės TEO generalinis direktorius Kęstutis Šliužas.

 

Siekdami atkreipti jaunų žmonių dėmesį į saugaus elgesio internete svarbą, TEO darbuotojai organizuoja susitikimus su šalies mokyklų bendruomenėmis. Jų metu diskutuojama apie tai, kokie pavojai gali tykoti internete ir kaip jų išvengti. Bendrovė taip pat prisideda rengiant edukacinę medžiagą šia tema.

 

Daugiau informacijos apie Saugesnio interneto savaitę galima rasti interneto svetainėse www.draugiskasinternetas.lt ir www.epilietis.eu