Facebook

Twitter

Pagalvok prieš skelbdamas duomenis internete!

Rytoj, 2010 m. vasario 9 d., jau septintąjį kartą švenčiamos tarptautinės Saugesnio interneto dienos proga Lietuvoje, kaip ir daugelyje pasaulio šalių, prasideda renginiai, skirti šiai dienai paminėti. Šiais metais pagrindinę Saugesnio interneto dienos temą – asmeninių nuotraukų ir kitų asmens duomenų platinimas socialiniuose tinkluose – lydintis šūkis „Pagalvok prieš skelbdamas“ kviečia visus interneto vartotojus, o ypač vaikus ir jaunimą, susimąstyti prieš skelbiant informaciją internete apie save, savo draugus ir šeimos narius.


Naujosios technologijos visus mus, o ypač jaunimą, pavertė kūrėjais bei leidėjais, kurie dalinasi įvairia informacija, filmais. Taip internetinėje erdvėje mes galime susikurti kokį tik norime įvaizdį ir kartais netgi tapti internetinėmis įžymybėmis. Tačiau internetinė erdvė suteikia ne tik puikių galimybių, bet ir slepia daug pavojų. Pavyzdžiui, nuotraukos, vieną kartą patalpintos kokioje nors svetainėje, internete išlieka ilgą laiką – net po kelių metų bet kas gali jas rasti ir peržiūrėti. Taigi šiandien išplatintos smagaus vakarėlio nuotraukos gali turėti įtakos ateityje, pavyzdžiui, ieškantis darbo. Todėl labai svarbu vaikus ir paauglius išmokyti internete elgtis atsakingai, apgalvotai kurti savo įvaizdį bei gerbti kitų žmonių pasirinkimą, neplatinti internete nuotraukų ar kitos asmeninės informacijos.


„Šiandien paskelbę viešoje erdvėje savo nuotrauką ar kitą vaizdinę, garsinę medžiagą, rytoj galite ją rasti labai nemaloniose ir jus įžeidžiančiose vietose. O identifikuoti aplinką, kurioje jūs fotografavotės ar filmavotės, profesionaliems sukčiams ar nusikaltėliams šiandien užtrunka labai mažai laiko. Todėl saugokime pirmiausia savo vaikus ir artimuosius, kalbėkime apie pavojus, kurių internete tikrai nemažai“, – ragina Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) direktorius Tomas Barakauskas.

Šiais metais vykdomos šios priemonės, skirtos Saugesnio interneto dienai:
- Naujo dokumentinio filmo TINKLAS premjera per Lietuvos televiziją 2010 m. vasario 9 d. 17.15 val. Patyčios kibernetinėje erdvėje, vaikų seksualinis išnaudojimas, priklausomybė nuo kompiuterio, kompiuterinių žaidimų, interneto ar socialinių tinklalapių – pagrindinės režisieriaus Andriaus Seliutos filmo TINKLAS temos. Žymūs pramogų pasaulio atstovai, psichologai, pedagogai, valstybinių, verslo, tarptautinių organizacijų atstovai filme pasakoja apie savo patirtį, apie interneto privalumus ir trūkumus, pateikia tėvams patarimus, į ką jie turi atkreipti ypatingą dėmesį. Filmo herojai – greta mūsų gyvenantys vaikai, paaugliai, jų tėvai – pasakoja savo istorijas ir kalba apie tai, ką jų gyvenime reiškia žodis INTERNETAS. Filmas TINKLAS sukurtas įgyvendinant Europos Sąjungos programą „Saugesnis internetas“. Filmą taip pat galės nemokamai peržiūrėti skaitmeninės televizijos „Interaktyvioji GALA“ vartotojai, portalų www.one.lt  ir www.zebra.lt lankytojai. Informacija apie filmą bus skleidžiama „Omnitel“ vartotojams – www.omnitel.lt  bei „Omnitel“ draugų puslapiuose.


Filmo idėjos autorius ir organizatorius – RRT, Lietuvos žmogaus teisių lyga, filmo iniciatoriai – Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM), „Microsoft Lietuva“, socialinių ryšių svetainė ONE.LT. Rėmėjai – TEO LT, AB, Švietimo informacinių technologijų centras ITC). Filmas iš dalies finansuojamas Europos Komisijos. Filmo informacinis rėmėjas – Lietuvos radijas ir televizija.


- Saugesnio interneto akademija TEOBUSE. Praėjusiais metais didelio populiarumo sulaukusi akademija ant ratų ir šiemet lankys Lietuvos miestus bei miestelius. TEOBUSE įsikūrusioje Saugesnio interneto akademijoje vyks saugesnio interneto pamokėlės vaikams ir paskaitos tėveliams. Išklausiusieji pamokas gaus ne tik vertingų patarimų saugaus interneto tema, bet ir specialius RRT, ŠMM, ITC ir TEO LT, AB, Saugesnio interneto akademijos diplomus, kitas atminimo dovanėles. Šiais metais akademija startuos 2010 m. vasario 23 dieną ir iš viso per kelis mėnesius aplankys 12 šalies miestų: Marijampolę, Rokiškį, Jurbarką, Vilkaviškį, Anykščius, Kaišiadoris, Naująją Akmenę, Pasvalį, Kupiškį, Biržus, Raseinius ir Širvintas. Saugesnio interneto akademijos organizatoriai – telekomunikacijų bendrovė TEO LT, AB, RRT, ITC – ir šiemet lauks aktyvaus vaikų bei jų tėvelių dalyvavimo pamokose.


- 2010 m. vasario 9 d. Lietuvos Respublikos Seime vyks vaikų ir jaunimo akcija „Lietuvos Respublikos Seimas atveria duris Tarptautinei saugesnio interneto dienai“. Šiuo renginiu organizatoriai tikisi atkreipti Seimo, visų kitų valstybės institucijų ir visuomenės dėmesį į vaikų apsaugą nuo pavojų, tykančių virtualioje erdvėje ir realiame pasaulyje, į nelegalią ir žalingą informaciją internete, susijusią su tokiais įstatymų numatytais pažeidimais kaip pornografija, pedofilija, rasizmas, ksenofobija. Tikimasi, kad gausus būrys moksleivių, dalyvausiančių šiame renginyje, perteiks gautą informaciją savo draugams ir tokiu būdu praplės norinčių saugiai naršyti internete ratą. Apie interneto naudą ir grėsmes konferencijos dalyviams savo pranešimuose kalbės Lietuvos Respublikos Seimo Švietimo ir mokslo, Informacinės visuomenės plėtros komitetų, ITC, RRT, socialinių ryšių svetainės ONE.LT atstovai. Diskusijose apie elektroninę erdvę dalyvaus Švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius, Vilniaus pedagoginio universiteto studentai, pramogų pasaulio, populiarių žaidimų portalų, moksleivių Parlamento atstovai, taip pat vyks LR Švietimo ir mokslo ministerijos Informacinių technologijų centro konkurso „Saugesnio interneto diena mano mokykloje“ nugalėtojų apdovanojimas, viktorinos moksleiviams. Pagrindiniai konferencijos organizatoriai – Lietuvos Žmogaus teisių lyga, ITC, TEO LT, AB, Vilniaus pedagoginio universiteto Alumni klubas.


- Europos Komisijos iniciatyva pagamintos socialinės reklamos bus transliuojamos įvairiose Europos Sąjungos šalyse, įskaitant ir Lietuvą. Socialinis vaizdo siužetas, kviečiantis pagalvoti prieš skelbiant savo duomenis internete, bus transliuojamas per LNK, TV1, o taip pat „Omnitel“ mikrosvetainėse, esančiose populiariuose interneto naujienų vartuose www.delfi.lt ir www.alfa.lt, „Omnitel“ ir „Ežio“ draugų puslapiuose ir socialiniame tinkle „Facebook“.


- Dovanojamos žurnalo prenumeratos mokykloms. „Computer Active Lietuva“ visoms Lietuvos mokykloms dovanoja po 15 savo žurnalo elektroninės versijos prenumeratų, kurios bus išdalintos per elektroninių žurnalų platinimo sistemą www.zurnalai.lt. „Computer Active“ žurnale daug dėmesio skiriama saugiam naudojimuisi internetu bei kompiuteriu, taip pat pateikiama daug paprastų ir nesudėtingų patarimų visiems suprantama kalba. Tiek naujokas, tiek patyręs kompiuterio vartotojas kiekviename numeryje ras daugybę įdomių ir naudingų patarimų įvairiomis kompiuterinėmis temomis.


Europos Sąjungos šalyse vykstantį projektą „Saugesnis internetas“ Lietuvoje įgyvendina RRT ir ITC, bendradarbiaudami su viešojo ir privataus sektoriaus partneriais. Daugiau informacijos apie projektą ir saugų internetą rasite www.draugiskasinternetas.lt

Ryšių reguliavimo tarnyba, www.rrt.lt