Facebook

Twitter

Įspūdžiai iš kvalifikacijos tobulinimo kursų Jungtinėje Karalystėje

grundtvig

Rita Šukytė
Asociacijos „Langas į ateitį“ projektų koordinatorė

Sužinojusi apie Švietimo mainų paramos fondo (toliau – ŠMPF, www.smpf.lt) administruojamos Grundtvig Kvalifikacijos tobulinimo veiklos teikiamas galimybes, nusprendžiau nepraleisti progos ir jomis pasinaudoti. Todėl dar š.m. balandžio mėn. ŠMPF pateikiau paraišką tikėdamasi gauti finansavimą ir laimėti galimybę sudalyvauti Jungtinės Karalystės Scarborough mieste įsikūrusios anglų kalbos mokyklos Anglolang Academy of English organizuojamuose kursuose „Efektyvus bendravimas Europoje“ (Effective Communication in a European Context). Vienos savaitės trukmės kursus, atitinkančius mano tobulinimosi poreikius, susiradau ŠMPF pateiktoje duomenų bazėje, kurioje galima rinktis iš daugelio įvairių kursų, skirtų švietimo srityje dirbantiems asmenims. Labai apsidžiaugiau, kai mano paraiška pateko į dotacijos gavėjų sąrašą, ir ėmiau ruoštis kelionei.

Iki šių kursų, į kuriuos vykau spalio mėn., nebuvau mokiusis užsienio šalyje. Todėl besirengiant dalyvauti šiame 5 dienų trukmės seminare neramino keletas dalykų. Visų pirma mano anglų kalbos praktinės žinios ir bendravimas grupėje su dalyviais iš skirtingų šalių. Nors anglų kalbos mokiausi mokykloje ir universitete, tačiau nebuvau tikra, ar galėsiu laisvai bendrauti užsienio kalba ir įsisavinti visus naujus dalykus. Be to, pasiūlius kursų organizatoriams nusprendžiau visą savaitę gyventi ne viešbutyje, o anglų šeimoje, kuri, be abejo, turi savus įpročius ir namų taisykles, galbūt visai skirtingas negu man įprasta. Tačiau, atvykusi į Jungtinę Karalystę supratau, kad dėl šių dalykų nerimauti visai nereikėjo.

Apie viską iš eilės...

Mokykla Anglolang Academy of English savo suaugusius mokinius pasitiko labai šiltai. Dar rengiantis kursams ir kelionei į Scarborough stebėjausi, kaip nuoširdžiai rūpinamasi visais organizaciniais dalykais – pradedant gyvenamosios vietos suradimu ir baigiant traukinio bilieto nupirkimu. Mano gera nuomonė nepasikeitė ir atvažiavus į mokyklą – Anglolang Academy of English personalas ir mokytojai visada buvo geranoriški, padėdavo iškilus bet kokiems klausimams ar problemoms.

Nors ir įsikūrusi senoviniame pastate, mokykla yra labai moderni. Klasėse įrengtos interaktyvios lentos, multimedijos įranga, bet kada galima užsukti į kompiuterių klasę arba naudotis bevieliu interneto ryšiu. Kursų grupėje buvome iš viso 7 įvairaus amžiaus ir skirtingų švietimo sričių mokiniai iš šešių Europos šalių – Lietuvos, Turkijos, Prancūzijos, Suomijos, Norvegijos ir Rumunijos. Visą savaitę teko kalbėti tik angliškai, nes nesutikau nei vieno kito lietuvio.

Šioje klasėje mokėmės visas penkias dienas:
klasė

Pamokos prasidėdavo kiekvieną dieną 9 val. ryte ir trukdavo iki 16 val. Kursą „Efektyvus bendravimas Europoje“ sudarė keletas pagrindinių temų – tarpkultūrinis supratimas, prezentacijų rengimas ir skaitymas, susitikimų organizavimas, bendravimo įgūdžiai, derybos bei laiškų rašymas. Mokymus kiekvieną dieną vedė trys skirtingi mokytojai – Sarah, Pat ir Dan. Labiausiai stebino jų energingumas ir sugebėjimas visus dalyvius aktyviai įtraukti į kursų veiklas. Mokymosi atmosfera klasėje buvo laisva, nuolat bendraudavome tarpusavyje atlikdami įvairias praktines užduotis – ir savarankiškai, ir poromis, ir grupelėse. Teko netgi įsijausti į mokytojo vaidmeny, o paskutinę kursų dieną pristatyti pranešimą pasinaudojant seminaro metu įgytomis žiniomis ir įgūdžiais. Dėl nuolatinio bendravimo su kursų dalyviais per penkias dienas vienas apie kitą sužinojome daug įvairių dalykų – nuo profesijos ir darbo iki atostogų planų ir šeimos narių.

Visi kursų dalyviai su mokytojais:


Žinoma, Grundtvig kursai suteikia galimybę ne tik mokytis, tačiau kartu ir geriau pažinti užsienio šalį bei jos gyventojus. Rinkdamasi šiuos kursus tikrai nesitikėjau pakliūti į tokį senovinį gražų miestą, kaip Scarborough. Prie Šiaurės jūros įsikūręs miestas žavėjo savo panorama, senovinės pilies griuvėsiais, paplūdimiu, angliškais namais, jaukiomis gatvelėmis bei puikiai prižiūrima aplinka. Kadangi visą savaitę oras pasitaikė visai ne angliškas ir lijo tiktai vieną dieną (mokytojas Dan juokavo, kad tokio oro jų mieste apskritai nebūna ir labai prašė neišsivežti saulės atgal ), turėjome puikių progų pasivaikščioti po Scarborough, aplankyti pajūrį, pakilti iki pilies.

Scarborough panorama:

Anglolang Academy of English mokytojai taip pat kasdien patardavo, ką įdomaus galima nuveikti mieste po pamokų bei vakarais. Pačią pirmąją dieną mokykla suorganizavo mums ekskursiją po Scarborough su gidu, kuris aprodė gražiausias vietas, papasakojo apie miesto įkūrimą, gyvenimą bei įžymybes. Vieną vakarą apsilankėme teatre, kuriame žiūrėjome visai naują Alan Ayckbourn spektaklį „Mano nuostabi diena“. Pasirodo, šis įžymus Jungtinės Karalystės dramaturgas gyvena Scarborough mieste. Jam sukūrus naują spektaklį premjera visada įvyksta Scarborough teatre, ir tik paskui spektaklis „iškeliauja“ į kitus Jungtinės Karalystės bei pasaulio miestus.

Visos viešnagės metu man neįprasčiausias dalykas buvo gyvenimas ne viešbutyje, o Valerie ir Kevin namuose. Pasirodo, tai labai įprastas dalykas Scarborough. Kevin ir Valerie per pastaruosius 10 metų savo namuose buvo priėmę jau ne vieną studentą iš užsienio. Šeima mane sutiko labai gerai, turėjau nuosavą kambarį ir visai nereikėjo rūpintis maistu – kiekvieną rytą susiruošus į pamokas manęs laukdavo pusryčiai, Valerie taip pat paruošdavo ir įtekdavo man  priešpiečius, o vakare sugrįžus vakarieniaudavome aptardami prabėgusios dienos įspūdžius.Savaitė Scarborough prabėgo labai greitai. Šiuose kursuose sužinojau ir išmokau naudingų dalykų, pagerėjo mano anglų kalbos žinios, o taip pat atradau gražų miestą Scarborough bei susipažinau su žmonėmis iš kitų šalių. Visus švietimo srityje dirbančius asmenis raginčiau pasinaudoti Švietimo mainų paramos fondo administruojamų programų teikiamomis galimybėmis. Dalyvavimas Grundtvig Kvalifikacijos tobulinimo veikloje man davė naujų žinių ir įspūdžių!

Kvalifikacijos tobulinimo veikla buvo finansuota iš Mokymosi visą gyvenimą programos (Grundtvig Kvalifikacijos tobulinimo veikla), kurią Lietuvoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas (www.smpf.lt).